A betegsg rtelme
www.kismama.hu 2004.02.03. 20:02
A legjobbat akarjuk gyerekeinknek, ezrt a szltl is vjuk ket. Azonban egyre tbb rv szl amellett, hogy a tlzott vdelemnek megvannak a htulti is.
 |
 |
Nem is olyan rg mg sok szlszeti osztlyon csak szigor mellferttlents utn, szjmaszkkal lehetett szoptatni, hogy megvjk az jszltteket a betegsgektl. Otthon aztn a szlk sokig nem engedtek senkit a baba kzelbe, hetekig nem vittk ki az utcra. Ma mr egy kicsit lazult ez a katons fegyelem, de ezzel egyidejleg eltrbe kerltek azok a vegyi anyagok (gygyszerek, ferttlent takartszerek, antibiotikus szappanok, frdetk), amelyek a krokozk meglsvel igyekeznek megvni a gyerekek egszsgt. Ezek hasznlata ltszlag higinikuss, knyelmesebb teszi a szlk mindennapjait, hiszen eleinte kimaradnak az apr fertzsekkel jr nygs napok – m ennek a ksbbiekben a gyerek is, a szl is megfizetheti az rt.
A testnk tanul A szervezet vdekezrendszernek kialakulsa hosszas s bonyolult tanulsi folyamat eredmnye. Magzati korban ms jelleg immunvlaszok llnak eltrben, mint megszletsnk utn. A vdelmi rendszer talakulsban ppen a klnbz mikrobk segtenek a legtbbet. Egy rszk az anyatejes tplls hatsra telepedik meg a blben, msik csoportjuk a gyerek krnyezetbl szrmazik – ha nem puszttjk el ket mvi ton. A mikrobkat teht nem szabad ellensgnek tekintennk, ezek ugyanis szksgesek az immunrendszer normlis fejldshez. A betegsgeket nem tudjuk eltntetni a Fld sznrl, de ez nem is volna clszer. Jobb, ha megtanulunk egytt lni velk. Erre az els letvekben kszl fl szervezetnk, amikor megismerkedik a krnyezetben mindentt jelenlev krokozkkal. Ha elmarad ez a tallkozs, a vdekezrendszer a ksbbiekben nem tudja majd megklnbztetni, mi a termszetes, s mi az idegen. Arra pedig, amit idegennek vl, ksbb inkbb allergis reakcival fog vlaszolni. Egyre tbb kutatsi eredmny utal arra, hogy az allergia kialakulsnak okai kztt igen elkel helyet foglal el a gyerek tlvsa: az oltsok, az antibiotikumok s a ferttlentett krnyezet. Az immunmkds a kisgyerekkorban tvszelt gyermekbetegsgek (mint a skarlt, kanyar, brnyhiml) s a „htkznapi” kisebb-nagyobb fertzsek hatsra tereldik megfelel irnyba. Nagyon is gyakori, hogy a khcsel, nths gyereket azrt viszik orvoshoz, hogy a doktor „felrjon valamit”. Sokan azt gondoljk, mindennek megvan a maga ellenszere, s az a j gygyt, aki tudja, mire mit kell adni. Ha azonban olyan esetben adunk antibiotikumot, amikor az illet maga is le tudta volna kzdeni a krokozkat, tbbet rtunk, mint hasznlunk. A gygyuls taln valamivel gyorsabb lesz, az let knyelmesebb, de megvontuk a szervezettl a tanuls lehetsgt. A vrusfertzsek esetn egybknt is tkletesen hatstalan antibiotikumok emellett elpuszttjk azokat a baktriumokat is, amelyek termszetes mikrobahztartsunk rszei. gy felborul az egyensly, s teret adunk az allergis reakcik megjelensnek. A hztartsi ferttlentszerek, az „antibakterilis” jelzvel reklmozott szappanok, frdetszerek, krmek hasonl mdon befolysoljk a szervezetet. Tbb kutats is bizonytotta, hogy a kevsb steril krlmnyek kztt, a termszet kzelsgben l, „igazi” falusi gyerekek vdekezrendszere jobban mkdik, mint az ugyanazon a vidken, de „vrosiasan” berendezett krnyezetben lak trsaik. Hasonl a helyzet a kisebb testvrekkel is: hamarabb kezdik a betegeskedst, hiszen a nagyok sokfle betegsget hurcolnak haza, de hamarabb kialakul vdekezkpessgk is, ezrt a ksbbiekben kevsb lesznek betegesek.
Segt sejtek A fejld magzatban arnyosan tbb az gynevezett Th2 (T helper 2) tpus fehrvrsejt. Megszlets utn – j esetben – a kvlrl rkez krokozk hatsra a Th1 tpus sejtek mkdse kerl tlslyba. Ha a fiatal immunrendszer nem tallkozik elg krokozval, tovbbra is a Th2 immunvlasz maradhat tlslyban. A bakterilis s vrusos betegsgekbl val flgygyuls jellegzetesen Th1 tpus reakcival jr, mg az asztms, allergis reakci a Th2 sejtek mkdse kvetkeztben jn ltre. Idelis, ha az tlls idejn (nagyjbl hrom-t ves korig) nem befolysoljuk mestersgesen az immunrendszer mkdst.
Megrdemeljk a trdst! Minden esemny nyomot hagy bennnk, ezekre ptkeznk tovbbi letnkben. Knnyebben betegsznk meg akkor, ha kellemetlen, jelents vltozs trtnik az letnkben. A betegsg ugyanis megllsra knyszert, megteremti a megfelel krlmnyeket a vltozs tlshez. A gyerek szmra a betegsg mg ennl is tbbet jelent: tli, hogy sajt erejbl is kpes lekzdeni a nehzsgeket. Fontos tapasztalat, hogy szlei ilyenkor is mellette llnak. Ezt akkor rzi igazn, ha valban poljk, meslnek neki, figyelnek r, megteremtik a nyugalmat, gondoskodnak rla, borogatst ksztenek neki. Ma mr egyre kevesebben tapasztalhatjk meg mindezt, hiszen az utbbi vtizedekben alig akad gyerek, aki ne kapna mindjrt lzcsillaptt, antibiotikumot – ha kell, ha nem. Htkznapi betegsg esetn a legtbb szl nem pol, hanem lemegy a patikba, s vesz valamit, ami a gyereket „meggygytja”. Sajnos elfelejtettk, hogy a mly szl–gyerek kapcsolatnak fontos rsze, hogy a knyelmetlen, nehz dolgokat is egytt ljk t, egytt oldjuk meg, mert mindez gazdagt s pt.
| |
|