Jtkok ess idben
www.partedli.hu 2004.10.10. 13:48
Jtkok ess idben
Nem knny ess idben lefoglalni a gyermekeket, akik napi tbbrs sthoz vannak szokva. Ilyenkor sajnos kevesebb idt, nha szinte semmit sem lehet a szabadban tlteni. Ezrt j, ha van kznl nhny olyan jtktlet, amelyek segtenek a gyerekeknek, hogy knnyebben teljenek az rk bezrva is.
Ha mr esik, hasznljuk ki! Bmuljuk az ablakbl az escseppeket s hogy hov mennek. Kvessk szemnkkel, ujjunkkal. Mindenki kivlaszthat magnak egy escseppet s azt kell kvetnie, ahogy lecsorog az vegen. Versenyezni is lehet, hogy ki r messzebbre vagy hamarabb le az vegen.
Ha mgis kimozdulunk, j mka a pocsolyzs, ehhez tippeket tallhattok itt. Sta kzben ne csak a pocsolykat keresse fel gyermeknk, de mutassuk meg neki, hogy doblhat kavicsokat a vzbe, vagy botokkal kavarhatja a vizet. Ha van egy patakon tvezet hd a kzelben, akkor izgalmas, ahogy az es felduzzasztja a vizet. Dobjuk a botokat a vzbe, s nzzk, ahogy megjelenik a hd msik feln.
A laksban adjunk egy ednyben lencst s apr szem fehrbabot, majd krjk meg, hogy vlogassa szt. Ha testvrek vannak, akkor lehet versenyezni is.
A pr forintos pingponglabda sok rdekessget rejt. Kosrba doblhatjk, szvszllal fjhatjk, pingpongtn vihetik egy kijellt plyn. Nem szabad, hogy leessen. Kisebbeknek nem kell tvel, nekik elg, ha egy kirlt vajas dobozban sikerl rajttl clig elcipelnik. Clba dobhatnak egy hullahoppkarikba, amit neknk kell tartani. lljunk egyre messzebb. Ezt nagyobb labdval is lehet jtszani.
Vgjunk ssze kpeslapokat, amelyeken gyerekmintk vannak, de ne tl aprra, csak 3-4 darabra, letkortl fggen s krjk meg, hogy rakja ssze a gyermek.
Vgjunk ki (ezt rdemes elz este s j sokat) reklmjsgokbl klnbz kpeket. Ragasszuk fel res lapokra. ha van kedve a gyermeknek rajzolhat is a kpekhez. A legkisebbek is nagyon gyesen el tudjk mr helyezni a kpeket a lapon, igaz a ragasztkensben mg segteni kell nekik. Hasznljunk stiftragasztt s gyeljnk a vsrlsnl arra is, hogy ne tartalmazzon kros anyagokat!
Hajtogassunk paprreplt s nzzk ki szll szebben. Prbljunk tbbfle formt ltrehozni.
Gyurmzunk, ksztsnk egytt slisztgyurmt. Hzi slisztgyurma elksztse: 60 dkg sima lisztet, 30 dkg st s 5 evkanl olajat sszekevernk egy nagy ednyben. Hozzadunk 2-3 pohr vizet. ha a tszta ragacsoss vlik, akkor tegynk mg hozz kevs lisztet. Knnyen kezelhetnek kell lennie. Sznezhetjk is, telfestkkel, pr cseppet hozzadunk majd jl sszegyrjuk. Ha illatos gyurmt szeretnnk, akkor keverjnk bele egy kis gymlcsz zselatinport. Nejlonban s htben trolva 3 htig is elll. Az elkszlt sliszt figurkkal lehet sznhzasat jtszani. Formkat nemcsak gyrogatni lehet, rdemes beszerezni minl tbb stemnyszaggat formt is. Mr kaphat llatos, fa, gomba, ngyzet, kr, hromszg alak, ezek remek segti lehetnek a gyerekeknek jtk kzben.
Festhetnk is. Ehhez szintn kszthetnk hzilag festket, de vehetnk tempert is. Hzi ujjfestk: 20 dkg bzakemnytt oldjunk fel egy kis hideg vzben. Adjunk hozz 4 pohr forr vizet, s forraljuk fel. Srsdsig fzzk. Vegyk le a tzhelyrl s keverjnk bele 4 dkg tiszta fehr szappanpelyhet vagy szappanport. telfestkkel sznezhetjk. Manyag tojstartban remekl trolhatk a klnbz szn festkek! Ha ksz a festk, kezdhetjk a festst. Az ujjunkkal, ecsettel, vagy pecstelhetnk is. Pecstet kszthetnk zldsgekbl, krumplibl, srgarpbl. Hasznljunk fel minl tbb zldsgflt, hogy vltozatos mintkat kapjunk s a sznek is klnbzek legyenek. A formkat kicsi, de les kssel vgjuk, hromszget, ngyzetet, csillagot. A szleket finoman vgjuk be, hogy ki tudjuk emelni a felesleges darabokat.
kszereket kszthetnk tsztbl, ha a szraztszta darabokat festkkel befjjuk (nem ktelez!), s hagyjuk megszradni. Felfzzk damilra s mr ksz is a karkt vagy nyaklnc.
Tengerparti hangulatot varzsolhatunk a laksba, ha megtltnk egy nagy tepsit vagy a nagyobb ednyt, babakdat, lavrt kukoricaliszttel vagy akvriumhomokkal. Az ednyt tegyk egy rgi lepedre, mell tegynk egy napoztrlkzt s a homokozjtkokat vagy kis res flakonokat, ednykket.
Ha egy nagy ednybe vizet s knnymentes babasampont tesznk, s a gyermeknek adunk egy habvert, pillanatok alatt hatalmas habos hullmok lesznek.
Szappanbubork-fjt is knnyen kszthetnk otthon. Oldjunk fel 1 pohr folykony mosogatszert vagy knnymentes sampont 2 liter vzben. Adjunk hozz 1 pohr glicerint s kezddhet a buborkfjs. Ha nincs manyag fjnk, akkor hasznlhatunk pipatisztt vgt behajltva, szvszlat, manyag rcsokat, rcsos kosarat, sokflt, csak szt kell nzni a konyhban.
Tanuljatok verseket, dalokat, mondkkat! A gyermekek kedvelik a ritmikus dolgokat, rdemes minden nap foglalkozni velk. Hallgassunk zent is, kerljk a popzent. remek gyermekdalos lemezek vannak: Halsz Judit, Gryllus Vilmos, Tamk Sirat Kroly versei stb. Vlasszunk ignyes gyermekzent, ne engedjk, hogy a divat magval sodorjon bennnket, gyermekkorban fontos a minsgi zene hallgatsa s kerlend az egyslgeres eladk dalait hallgatni. A komolyzene (Vivaldi, Strauss, Csajkovszkij stb) is rdekes lehet, de nem minden gyermek kedveli, nekik prbljuk ki a klnfle irnyzatokat (jazz, klnbz npek zenje, gregorin stb.)
Rajzoljatok, vannak rajzoltat mondkk is, pl. pont, pont vesszcske, kszen van a fejecske, kicsi nyaka, nagy a hasa, kszen van a trk basa.
Legyen tartalkban otthon mindig sznez, most szi mintkkal itt is megtallhatsz prat.
Fzzetek fonalra gombokat. Ezzel gyakoroljk a szneket s a kzgyessget is fejleszti.
Bjcskzzatok.
Prnacsatzzatok, de vatosan, a picik knnyen elborulnak, ha meglki ket a prna.
Paprhasbokbl ksztsetek hengereket, amiket majd az ujjatokra hzhattok. A hasbokra rajzoljatok figurkat mg a legelejn, s ha minden ksz, kezddhet az ujjsznhz!
A4-es paprlapot hosszban ketthajtunk, majd jra kinyitjuk. temperbl pr klnbz szn pttyt nyomunk a felezvonal krnykre, azutn a paprt lehet hajtani s lenyomkodni, hogy meglssuk milyen lesz a kp.
Egy paprlapot flbehajtunk vagy ngybe. Ollval flkrket vagdosunk a szlekre, aztn kihajtjuk a lapot. Kszen van a tert s mind ms formj lesz!
Keressnk olyan jsgokat, amelyekben vannak halas kpek vagy tengeri llnyek. Ezeket vastag kartonra felragasztjuk s formra vgjuk. Minden halacskra 1-1 gmkapcsot rgztnk, egyszeren tszrjuk valahol. Stakor begyjttt rvidebb botokra vagy lufis manyag plcra fonalat ktnk, s a vgre rragasztunk egy kis mgnest. (Ha tudjuk a gmkapcsot is rtehetjk, de kihajtva, hogy kamp formj legyen), A horgszbottal ki kell peczni a halacskkat, amelyeket egy ednybe vagy kartondobozba (ki is sznezhetjk tengerszerre) tettnk.
Palacsintatsztbl s jsgpaprbl elegyet ksztnk, amikor mr kplkeny, j ersen nyomkodva formkat ksztnk belle. Gipszkintben, egyb formkban remek dolgokat lehet belle kszteni.
Keresztbe fektetett hurkaplckat rgztnk a tallkozsnl. Sznes fonalat tekernk a plckra szorosan, vltogatva, hogy lent s fent legyen a fonal, mindig mshol krbe-krbe.
nthetnk gipszmintkat. A gipsz olcs, sablont kell csak beszereznnk, de sokszor az elz vi adventi kiscsokis naptr manyag minti is nagyon aranyosak. A mintkat ki lehet festeni temperval.
Ragasszatok kpeket magvakbl (bors, mk, lencse, bab, di, mandula) vagy gyjttt levelekbl, kavicsokbl, szrtott virgokbl, hulladk anyagokbl. Ezeket folyamatosan lehet gyjteni, amikor stltok, vagy hasznltok. Legyen egy doboz, amibe ezeket gyjtitek.
Skatulykbl szekrnykk kszlhetnek, dobozokbl, rgi res joghurtos poharakbl btorok, rongyokbl a babknak ruhcskk.
Kszthetnk bbokat a rgi megunt plssllatokbl. Elg kiszedni a blst bellk s kicsit megigazgatni.
A virgltets is j lehet, s ahhoz, hogy tavasszal pomps virgsznyegben gynyrkdhessnk, mg az enyhbb szi hnapokban kell elltetni a hvirg-, a krkusz-, a jcint-, a nrcisz- s a tulipnhagymkat. Ha csak novemberben ltetnk, a hagymk fltt a talajfelsznt felttlenl takarjuk be vastag rteg lombbal vagy szalmval, klnben a hagymk nem gykeresednek meg kellkppen a komoly hidegek belltig s tavasszal csak csenevsz levelet hajtanak. Ha otthon ltetnk, akkor ez nem kell.
Ilyenkor sszel a termszet szebbnl szebb sznekkel varzsol el bennnket. Az ezer sznben pompz erdket jrva, az avarsznyeggel tertett parkokban stlva mg a felnttek is szvesen gyjtik a bords, barns szi leveleket, s hajolnak le a tsks ruhjukbl kibjt fnyes gesztenykrt, nemhogy a gyerekek. A kirndulsok alkalmval gyjttt kincseket otthon vzba tehetjk. Ha van kedvnk hangulatos szi kompozcikat kszthetnk. A faleveleket le is prselhetjk.
Ha van r md, vigyk el gyermeknket egy szretre, vonjuk be a munkba!
Ha mg nincs olyan hideg, de fj a szl, eregessnk srknyt!
Menjnk sznhzba, jtszhzba, hvjunk vendggyerekeket, velk gyorsabban telnek az rk s a jtk is mulatsgosabb, ha tbben vannak.
|