Brnyhiml
www.kismama.hu 2004.01.25. 20:49
Menekls a pttyk ell
 |
 |
Sem Magyarorszgon, sem az Eurpai Uniban nincs engedlyezve a vnykteles gygyszerek reklmozsa. A hivatalos EU-kzlemny szerint a gyrtk nem tudnak elfogulatlan s prtatlan tjkoztatst nyjtani. Mivel elsdlegesen zleti szempontok irnytjk tevkenysgket, az a cljuk, hogy lehetleg minl tbben vsroljanak ksztmnyeikbl. Az oltanyagok reklmozsa teht tilos, ezrt egyik kiadvnyban sem szerepel a termk neve. A forgalmaz viszont mindent megtesz annak rdekben, hogy a lehetsges vsrlk fejben sszelljon a kp: a brnyhiml rmes betegsg, jobban teszem, ha megvom tle a gyereket, s megvsrolom, beadatom az oltanyagot.
Oltanyag nem reklmozhat! Az egszsggyi miniszter 22/2001. (VI. 1.) EM 2.. 1) Gygyszertrbl kizrlag orvosi vnyre kiadhat, valamint kizrlag fekvbeteg- gygyintzeti felhasznlsra engedlyezett, illetve kizrlag az orvosi rendelk, gondozintzetek rszre beszerezhet gygyszerek – idertve az oltanyagokat is – s tpszerek, reklmozsa – a (4) bekezds kivtelvel – tilos. (A 4. bekezds meghatrozza, hogy a fent emltett gygyszerekrl s tpszerekrl a gygyszer felrsra jogosult egszsggyi dolgozk kaphatnak tnyszer tjkoztatst a gygyszergyraktl – de csak k!)
Pttyk mindentt
A brnyhiml vrusa az egyik legnagyobb letmvsz a vilg teremtmnyei kzl. Mg a legtbb krokoz a lgtrbe kerlve rvid idn bell elpusztul, a varicella zoster nagy tvolsgokat kpes megtenni, s hossz idn t letben marad akr a hasznlati trgyak felletn is. A beteggel egy lgtrben tartzkodk hetven-kilencven szzalka elkapja, ha mg nem volt brnyhimls. A vrus akr kt-hrom htig is lappang a betegben, mire megjelennek az els kitsek. A betegsg mr ebben az idszakban fertz, egszen az utols hlyag leszradsig. A kitsek fokozatosan jelennek meg, s jellemz, hogy a beteg testn egyszerre tbbfle stdium kits lthat. Elszr csak piros foltokat ltunk, a kvetkez fzisban a foltok kzepe kiemelkedik, tltsz, vztiszta folyadkkal telt hlyagg alakul. A hlyagok ezutn leszradnak, s ha nem vakarta el a beteg, nyom nlkl eltnnek. Elfordul, hogy csak nhny ptty jelenik meg, msnak az egsz teste tele, akr a szj nylkahrtyjra s a szemre is juthat. A pttyssg idszaka nagyjbl ht-tz napig tart, de csak az els napok igazn kellemetlenek. A betegsg ugyan elmlik, de a vrus nem adja meg magt ilyen knnyen: ugyangy, mint kzeli rokonai, tartsan megtelepedik a szervezetben. Sok-sok vvel ksbb jra „munkhoz lthat”, ilyenkor mr nem brnyhimlt, hanem vsmrt okoz. Ez korntsem olyan gyakori betegsg, mint a brnyhiml. Leggyakrabban tvenves kor felett jelenik meg, legyenglt szervezetben, stressz vagy lzas betegsg esetn. Ilyenkor ismt elszaporodnak a vrusok, s az idegrostok mentn a brbe jutnak. Az rintett idegrostok ltal elltott brfelleten vszeren hlyagok jelennek meg, s jelents ksr tnet a fjdalom. A betegsg csak a hlyagok vladkval fertz.
Rokon vrusok A herpeszvrusok csaldjba a kvetkez krokozk tartoznak: az ajak s a nemi szervek herpeszt okoz herpes simplex virus (HSV) 1 s 2; a brnyhimlrt s az vsmrrt felels varicella-zoster virus (VZV); a Pfeiffer-fle mirigylzat (mononucleosist) okoz Ebstein-Barr virus (EBV) s a cytomegalovirus (CMV). Br ugyanaz a vruscsald, mgsem megalapozott az a hiedelem, hogy ajakherpesszel kzd betegtl brnyhimlt lehet kapni. Sajnos, ez a tves informci nemrg orvos tollbl is nyilvnossgot kapott az interneten.
Gygytsuk, vagy hagyjuk gygyulni? A brnyhiml egszsges immunrendszer csecsemk, gyerekek esetben tlnyomrszt knnyen tvszelhet betegsg. Megfelel kezels s j higins felttelek mellett szinte minden esetben szvdmnymentesen gygyul. A gyerekeket csak a kitsek zavarjk, az els napok utn mr nehz ket ngy fal kztt tartani. Nincs is szksg felttlenl gynyugalomra, s klnsebb kezelsre sem. Az utbbi vtizedben derlt ki, hogy a rgebben szoksos eljrsok (krmezs, hst rzkeverk hasznlata, a frds tiltsa) mind-mind rtottak a betegnek. A legtbb, amit tehetnk, hogy nem tesznk semmi rendkvlit. ppen az segti a gygyulst, ha a hlyagok szabadon kitisztulhatnak, ha nem zrjuk el ket a levegtl. Zuhanyozni szabad, st kell is, szappant is hasznljunk, gy cskkentjk a fellfertzds eslyt. Ezenkvl fontos, hogy megakadlyozzuk a hlyagok elvakarst: vgjuk rvidre a kis beteg krmt, s tartsuk tisztn a kezt. A brnyhimlre nem jellemz a magas lz, de elfordulhat, hogy 39 C-ig is flkszik a testhmrsklet. A lzcsillapts hatst vizsgl kutatk gy talltk, hogy a paracetamol tartalm lzcsillaptval kezelt gyerekeknl elhzdott a kitsek prksdse. A lz a szervezet termszetes vdekez eljrsa, sokat segt a gygyulsban. Ezrt a beteg llapottl fggen mindig egyni mrlegelst kvn, adunk-e lzcskkent gygyszert vagy sem. Brnyhimls gyerek lzt csak paracetamol-, aminophenazon- s amidazophen-szrmazkokkal csillaptsuk. A tbbi ksztmny hasznlata – nagyon ritkn – mjkrosodst okoz szvdmny kialakulshoz vezethet. A brnyhiml gygyulst csak akkor szoktk vrusellenes gygyszerekkel segteni, ha felnttkorban ri az embert, vagy ha egyes betegek legyenglt immunrendszerk miatt nehezen vszelnk t a betegsget.
Szoptats s brnyhiml A brnyhiml vrusa nem jelenik meg az anyatejben, az anyai szervezetben termeld vdanyagok viszont igen. Ha a kismama valaha is tesett a betegsgen, a szoptats a babt nagyjbl flves korig vdi a fertzstl. A brnyhiml jszlttkorban veszlyes lehet. Ha a betegsg a szls eltt kevesebb mint t nappal tr ki az anyn, az jszlttet el kell klnteni tle, mivel ez esetben nem volt elg id arra, hogy magzati korban anyai ellenanyagokat kapjon a baba. Ha ennl korbban jelentek meg a hlyagok a kismama brn, a baba is vdettnek tekinthet, nincs ok az elklntsre. Ha szls utn nhny nappal lesz brnyhimls az desanya, az jszlttnek specilis immunglobulint kell adni a megfelel vdettsg elrse rdekben. Ugyanez a helyzet, ha a kismama mg nem volt brnyhimls, s az jszltt testvrei betegednek meg a szls utni napokban. A szoptatst – vagy elklnts esetn az anya lefejt tejvel val tpllst – minden esetben fenn kell tartani.
Olts – ha kell A brnyhiml elleni oltst azrt fejlesztettk ki, mert bizonyos slyos, krnikus betegsgek (leukmia, tumorok, s olyan llapotok, amikor az immunrendszer mkdst gyengt kezelst kell alkalmazni) esetn a brnyhiml akr hallos is lehet. Ezeket a betegeket, ha llapotuk engedi, felttlenl be kell oltani. Ha a beteg maga nem olthat, az t gondoz, az t krlvev csaldtagok oltsa szksges – ha mg nem estek volna t korbban brnyhimln. A varicellavrus krt okozhat a magzatban, ezrt azok szmra is ajnlott az olts, akik nem estek t a betegsgen, s gyereket szeretnnek vllalni. Mivel az oltanyag l, legyengtett krokozkat tartalmaz, az olts utn hrom hnapig vrni kell a teherbe esssel. Ha a leend kismama nem emlkszik, volt-e mr brnyhimls, kt lehetsg kzl vlaszthat. Az egyik, hogy egy vrvtel rn ellenrizteti, jelen van-e az ellenanyag a szervezetben (ez gyben tbbek kztt a Johan Bla Orszgos Epidemiolgiai Kzpont Vrusdiagnosztikai Osztlyn rdekldhet). A msik t, hogy beoltatja magt. A szakemberek szerint ez akkor sem rtalmas, ha az illet mr volt brnyhimls. A brnyhiml elleni oltst egszsges gyerek is megkaphatja, ha a szlei meg akarjk vni a betegsgtl. Ennek felttele, hogy betltse a kilenc hnapos kort. Ms, szintn l vrust tartalmaz (kanyar, rubeola, mumpsz, gyermekbnuls) vakcinval egyidben, de ms helyre is beadhat. Bvebben lsd a www.baranyhimlo.hu oldalon. (Szaktancsad: Pauliny Zsuzsanna, a Johan Bla Orszgos Epidemiolgiai Kzpont ftancsosa)
vjuk a szltl is? Ne! Ezzel csak rtunk neki. A fejlds egyik alapvet felttele, hogy kiprbljuk magunkat, s lehetsg szerint nllan birkzzunk meg az let kihvsaival. Aki nem li t soha, hogy a maga erejbl le tudja kzdeni az akadlyokat, az ksbb vdtelen lesz. Manapsg flnk, mg azoktl a nehzsgektl is meg akarjuk vdeni magunkat s gyerekeinket, amelyekre szksgnk lenne. Egsz ipargak plnek az emberek flelmeire. Gygyszergyrak, biztonsgtechnikai cgek, biztostk gazdagodnak meg abbl, hogy flelmet keltenek, majd rgtn fel is ajnljk a sajt termkket, amivel a vsrl megvhatja magt a bajtl. Ugyanazon az ton, ahogy a hirtelen csecsemhall, ma mr a brnyhiml is rettegett rmm vlik a fiatal, tapasztalatlan szlk tmegei eltt. gy jl eladhatk lettek a mregdrga lgzsfigyel kszlkek, a vitaminksztmnyek s most mr a brnyhiml elleni oltanyag is. Pedig ezek a problmk mind csak egy szk, jl krlhatrolhat csoportot veszlyeztetnek valjban, a lakossg tlnyom tbbsgt nem. Arrl nem szl a tjkoztats, hogy a felajnlott termkek milyen kellemetlensgeket, esetleg veszlyeket hordoznak magukban. A szrlapokon nem esik sz az olts lehetsges mellkhatsairl, s arrl sem, hogy megfelel kezels mellett minimlis a szvdmnyek eslye. (A vdoltsok krdsrl a februri szmban bvebben olvashatnak.)
Kitekints: – Az Egyeslt llamokban s Kanadban a lakossg teljes toltottsgra trekednek, a varicella-vakcint ktelez oltsknt vezettk be. Egy jrvnyban, amit a varicella zoster „vad trzse” okozott, az olts csak az esetek 44 szzalkban biztostott teljes vdelmet a beads utn hrom vvel. Ez az arny jval alacsonyabb volt a vrtnl, emiatt a mr beoltottak jraoltst javasoljk. (New England Journal of Medicine 2002.) – Franciaorszgban a teljes toltottsgot javasoljk, a szmtsok szerint a csecsemkori, minden gyerekre kiterjed olts a leginkbb kifizetd az llamnak. – Angliban kimutattk, hogy minden csecsem oltsa nem kifizetd, k a kamaszkori oltst javasoljk, azok szmra, akik addig mg nem estek t a betegsgen. – A brnyhimlvel s a brnyhiml elleni oltssal foglalkoz tudomnyos munkacsoport, a EuroVar (European Working Group on Varicella) a varicella elleni oltanyagot gyrt cg tmogatsbl tartja fenn magt. – Az amerikai VZVRF munkjt szintn az oltanyaggyrtk tmogatjk | |
|